Gece Terlemesi (Uyku Hiperhidrozu)

English Version

Gece Uykuda Çok mu Terliyorsunuz?


Uyku hiperhidrozu (sleep hyperhidrosis), gece terlemesi olarak da adlandırılır, uyku esnasında hiperhidrozun (aşırı terleme) gerçekleşmesidir.

Gece terlemelerinden şikayet eden bir insan gündüz uyanık olduğunda aşırı terlemeden şikayetçi olabilir veya olmayabilir. 

Gece terlemesi zararsız olabileceği gibi, bir hastalığın belirtisi de olabilir. Tıbbi sebeplerden kaynaklanan gece terlemeleri ile uyku ortamından kaynaklanan gece terlemelerini ayırt etmek gerekir. Yatak odası çok sıcak olursa veya yatak ya da yatak örtüleri ısıl rahatlık (termal konfor) sağlamıyorsa yine yatakta iken aşırı terleme gerçekleşebilir.  

Tıbbi bir durumdan veya enfeksiyondan kaynaklanan gece terlemeleri şöyle tanımlanır: 

"Ortama bağlı olmayan aşırı sıcaklık hissi ve uyku kıyafetlerini ve yatak örtülerini ıslatabilecek şekilde şiddetli terleme".

Gece terlemesi, yatakta terleme, uyku hiperhidrozuŞiddetli gece terlemesine yol açan bazı tıbbi rahatsızlıklar veya enfeksiyonlar hayati tehlike taşıyabilir ve bu tür durumlarda doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Gece terlemelerine sebep olan bazıları şunlardır:

Menapoz, Perimenapoz (Menapoza Geçiş Süreci), Lemfoma (Lenf Kanseri, Kan Kanseri), Tüberküloz (Verem), Uyku Apnesi, Reflü, Diyabet (Şeker Hastalığı), Enfeksiyonlar

40 yaşının üzerindeki kadınlarda gece terlemesinin en yaygın sebeplerinden biri menapoz veya perimenapoza bağlı hormonal değişikliklerdir. Menapoz geçiş yıllarında bu soruna sıklıkla rastlanır. Bu, sinir bozucu bir durum olabilir, fakat bu tür gece terlemesinin mutlaka tehlikeli olduğu veya bir hastalığın belirtisi olduğu anlamına gelmeyebilir.
 

Gece Terlemesi Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?


Öncelikle terlemenin sebebini ayırt etmeye çalışmalısınız: Terleme tıbbi bir sorundan mı, yoksa uyku ortamınızdan mı kaynaklanıyor? 


  • Eğer terleme menapoz veya enfeksiyon gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa, bir doktora muayene olmalı, tedavi veya en azından tıbbi tavsiye almalısınız. 
  • Eğer gece aşırı terlemenizin sebebinin uyku ortamınızdan kaynaklandığından eminseniz, uyku hijyeni sağlayarak ve doğru uyku ürünlerini tercih ederek terleme sorununu çözmeye çalışmalısınız.

Uykuda Aşırı Terleme Nasıl Önlenir?


Gece terlemeniz yatak odanızın sıcaklık ve nem değerlerinin yanı sıra kullandığınız yatak, yastık, yatak örtüleri gibi uyku ürünlerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu konuda yapmanız gereken uyku ortamınızı ve yanı sıra uyku ürünlerinizi kontrol etmek olmalıdır.

1. İhtiyacınız olan uyku hijyenini sağladığınızdan emin olun


Yatak odası koşulları, yatak ve yastık terlemeye yol açabilir
Yatak odanızın sıcaklığı kabul edilebilir bir aralıkta olmalıdır. İyi bir uyku için 16-18°C arasındaki sıcaklık değerleri tavsiye edilir. Bu aralık kişiden kişiye göre de değişebilir. 

Mükemmel bir uyku ortamı, ideal sıcaklık değerlerini sağlamalıdır. Daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayınız.

Uyku kıyafetleriniz de önemlidir. Isıl rahatlık (termal konfor) sağlayacak ince kıyafetler giymeyi tercih ediniz.

2. Doğru uyku ürünleri kullandığınızdan emin olun


a. Yatak


Isıl rahatlık (termal konfor) sağlayabilmesi için yatağınız doğru malzemelerden ve doğru bir tasarım ile üretilmiş olmalıdır. Yatağınız yeterli hava dolaşımı sağlamalı, böylece vücudunuzun fazla ısı enerjisini dışarı atmasına imkan vermeli ve terlemeyi önleyebilmelidir. 

Poliüretan (PU) sünger, lateks, veya visko sünger (hafıza sünger) gibi malzemelerin hava geçirgenliği ve ısı geçirgenliği düşüktür. Bu nedenle, bu malzemeler başka malzemeler ile ve doğru bir tasarım ile desteklenmediği sürece tek başlarına ısıl rahatlık sağlamazlar. Kolay ve hızlıca ısınırlar, vücudunuzun terlemesine yol açarlar. Narda, bu malzemeler ile 3D spacer kumaşların birlikte kullanımını tavsiye etmektedir. Üç boyutlu kumaşlar çok yüksek hava geçirgenliğine sahiptir, etkin bir hava sirkülasyonu sağlar ve ısıl rahatlığı mümkün kılarlar. Sünger katmanlarının arasına veya üst kısmına bir veya daha fazla 3D kumaş katmanı yerleştirilir. Ayrıca, 3D kumaş şeritler halinde yatağın kenarlarına dikilir. Burada elde edilen etki spor ayakkabılarındaki 3 boyutlu kumaş kullanımındakine benzerdir: Terleme önlenir. 

Yatak, uygun bir yatak kumaşı ile üretilmiş olmalıdır. Örme kumaşlar genellikle dokuma kumaşlardan daha fazla hava geçirgenliğine sahiptir ve daha fazla termal konfor sağlar. Bambu veya viskon gibi doğal elyaflardan üretilen kumaşlar daha iyi hava geçirgenliği sağlayabilir. Ayrıca, Coolmax veya Thermocool gibi kumaşlar, özel sentetik iplikler ile üretilmiş olduklarından dolayı ısıl rahatlık konusunda daha verimli olabilirler.

terletmeyen yatak ve yastık teknolojisi
Invista iplikler, veya Dupont ürünü özel malzemelerden üretilmiş olan ve boşluklu kesite sahip başka tür iplikler de verimli hava dolaşımı ve ısı transferine imkan verirler. Outlast kumaşlar gibi çözümler de mevcuttur, bunlar faz değiştiren maddeler (phase change materials, PCMs) içerirler, ısıl düzenleme ve sıcaklık düzenlemesi gerçekleştirirler. 

b. Yastık


Sıcak yaz gecelerinde en çok terleyen vücut bölgelerimizden biri başımızdır. Bazen uykuda kafamız öyle terler ki, yastığımız sırılsıklam ıslanır ve çok sıcak hale gelir. Bu, ısıl rahatlığımızı bozar ve uykumuzun bölünmesine yol açar. Bir visko yastık veya lateks yastık çok hızlı ve kolay ısınır ve gece boyunca rahatsızlığa yol açabilir.

Narda, yastıklar için lateks veya visko süngerin 3D spacer kumaşlar ile birlikte kullanılarak termal regülasyonun sağlanması ve terlemenin önlenmesini tavsiye etmektedir.

Ayrıca, sıcak yaz gecelerinde sentetik veya doğal malzemelerden üretilmiş içi boşluklu elyaflardan üetilmiş bir yastığı tercih edebilirsiniz. Bu tür malzemelerin ısıl rahatlık performansı lateks sünger, visko sünger veya PU süngere göre genellikle daha iyidir.

Yastık kılıfı da çok önemlidir. Yastıkların fabrika üretiminden gelen kendi kılıfları vardır, bu kılıflar genellikle yatak kumaşı ile imal edilir ve evde de tüketici tarafından genellikle dokuma nevresim kumaşından imal edilen bir ilave kılıf eklenir (bu kılıf, genellikle nevresim takımınızın bir parçasıdır.) Viskon, pamuk veya bambu gibi doğal elyaflardan üretilen bir örme yatak kumaşına sahip bir yastık tercih etmeye çalışın, bu tür kumaşlar daha iyi hava geçirgenliği ve termal regülasyon sağlarlar. Narda, uyurken baş kısmının terlememesi için 3D spacer kumaştan mamül bir yastık kılıfı kullanılmasını tavsiye etmektedir. 

Eğer, satın aldığınız yastığı nevresim takımınızdan ilave bir yastık kılıfı ile kaplayarak kullanacaksanız, mümkün olduğu kadar az iplik sıklığına (atkı sıklığına) sahip ince bir yastık kılıfı tercih etmeye çalışın, böylece daha fazla hava geçirgenliği elde edebilirsiniz. Bu ilave kılıf pamuk gibi doğal malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Ayrıca, daha iyi termal regülasyon sağlayan özel polyester ipliklerden üretilen uyku setleri de mevcuttur. 

c. Yatak Örtüleri


Yastığınız en üst (nevresim) kılıfı gibi, yatak örtülerinizi de doğal elyaflardan üretilmiş ve mümkün olan en az iplik sayısı (atkı sıklığı) na sahip olacak şekilde tercih etmeye çalışın. Yüksek iplik sıklığına sahip pamuklu bir yatak örtüsü lüks görünebilir, fakat nevresim takımları genellikle dokuma kumaşlardır ve hava geçirgenlikleri düşüktür. Dokuma kumaşların atkı sıklığı arttıkça hava geçirgenliği ve ısı geçirgenliği düşer. Bu nedenle, sıcak yaz geceleri için, rahatlığı lükse tercih edin ve az iplik sıklığına sahip bir nevresim takımı kullanın.

Narda Yatak Ar&Ge Ekibi

Telif Hakkı Notu: Bu Makale Narda Ar-Ge Ekibi tarafından hazırlanmıştır. Telif hakları ile korunmaktadır. Kopyalanamaz, izinsiz alıntı yapılamaz. 

Referanslar

"Night Sweats Causes, Treatment Information", MedicineNet. 2012-03-20. Retrieved 2012-08-15.

"Clinical Gynaecology", T. F. Kruger; M. H. Botha (5 September 2008). Juta and Company Ltd. p. 333. Retrieved 16 June 2011.

“End Uses/Bedding”, Outlast, http://www.outlast.com/en/end-uses/bedding/

“Uyku Halindeyken Çok Terliyorum. Bunun Sebebi Ne Olabilir?”, Dr. Cüneyt Özüak, http://www.hastane.com.tr/uyku-halindeyken-cok-terliyorum-bunun-sebebi-ne-olabilir-sorusu.html

“Too hot to sleep? 10 ways to beat the heat”, Yahoo Lifestyle, http://uk.lifestyle.yahoo.com/hot-to-sleep-in-summer-hot-weather-heat-102959479.html

“Sweating While Sleeping”, http://health.howstuffworks.com/wellness/men/sweating-odor/sweating-while-sleeping.htm


İlgili Makaleler

•   Sıcak Havalarda Uyumak İçin Tavsiyeler

•   Yataklarda Hava Dolaşımının Önemi

Sharethis

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Facebook ile Yorum Yapın